V šprinte mužov zvíťazil Nór Björndalen, Kazár na 37. mieste

08.02.2014 Celý región

Červená Poľana 8. februára (TASR) - Úvodnou z 11 olympijských disciplín začali biatlonisti na ZOH v Soči ukrajovať zo svojho programu. Na 10 km trati si zlato v šprinte vybojoval Nór Ole Einar Björndalen, ktorý si na svoje konto pripísal v kariére siedmy olympijský triumf. S odstupom 1,3 sekundy sa za neho zaradil Rakúšan Dominik Landertinger, bronzový Čech Jaroslav Soukup stratil 5,7 sekundy. Zo slovenskej štvorici najviac vynikol na 37. mieste Matej Kazár (+1:31,3), 52. skončil Pavol Hurajt (+2:12,3), do pondelkových stíhacích pretekov nepostúpili 65. Tomáš Hasilla (+2:31,9) a 68. Martin Otčenáš (+2:34,3).

Nórovi Ole Einarovi Björndalenovi sa podaril husársky kúsok. Vo veku 40 rokov napriek tomu, že k horúcim favoritom úplne nepatril, zvládol šprint dokonale, dokonca si dovolil aj jednu chybu na šiestom terči z desiatich. Bežecky bol opäť dokonalý a momentálne v historickej bilancii dýcha na najúspešnejšieho krajana Dählieho, ktorý na ZOH vybojoval v behu na lyžiach osem zlatých, kým Björndalen sedem a ďalšie možnosti má pred sebou. Björn Dählie v rokoch 1992 až 1998 nazbieral 8-4-0 vzácnych kovov, Ole Einar Björndalen v rozpätí 1998 až 2006 rovnaký počet dvanásť 7-4-1.

Karty boli síce pred šprintom rozdané, hlavné tromfy držal najmä Francúz Martin Fourcade, no dôležité bolo, aby ich nepremárnil. V 87 štartovnom poli čakali na svoju veľkú príležitosť ďalší a nevylučovali sa aj prekvapenia. Ustálené počasie, bez vetra, nemalo vplyv na strelecké výsledky, oproti nástrelu sa podmienky nemenili, a tak rozhodoval najmä ustálený dych s pokojnými rukami a ostrý zrak. Pod umelým osvetlením arény Laura ako prvý zaľahol na strelnici Kanaďan Smith, po ňom Švéd Lindström, Francúz Desthieux i Litovec Kaukens a všetci mierili neomylne. Až s číslom šesť Estónec Koiv dvakrát netrafil, čo bolo neklamným znamením, že veľa streleckých výkyvov nebude. Najskôr sa najčastejšie vo výsledkoch skloňovalo meno Čecha Ondřeja Moravca, strelecky čistého a rýchleho, na medzičasoch suverénneho a v cieli priebežne po dobehu prvého.

Aj Nóri Björndalen i Svendsen zvládli ležku perfektne, no M. Fourcade minul druhý terč. V 'stojke' zasa Björndalen nevyčistil hneď prvý terč, rovnako na štvrtom stojkom terči zle dopadol Svendsen a zaujímavú zápletku dofarbil na 'stojke' čistý M. Fourcade. V cieli preskočil Moravca najskôr Rakúšan Landertinger, potom Björndalen a vyrysovala sa zaujímavá zápletka. Priradili sa k nej viacerí, aj Rus Šipulin s netrafeným úplne posledným terčom, ktorým sa pripravil o zlato, Talian Hofer prišiel o bronz taktiež na poslednom. Z historickej medaily sa radovali Česi, Jaroslav Soukup sa natlačil medzi medailistov a vydržal medzi nimi na treťom mieste až do konca. Zlatý Björndalen po prvej streľbe figuroval až piaty, 14,4 s za Šipulinom, po druhej rovnako piaty, 6,8 za Soukupom.

Do pondelkových pretekov nepostúpili Hasilla a Otčenáš

Slováci sa vo štvorici usilovali na bežecky ťažkej, perfektne upravenej trati o čo najlepšie umiestenie a aj o to, aby nechýbali v šesťdesiatke najlepších, ktorá postupovala do pondelkových stíhacích pretekov. S číslom 21 vybehol na trať ako prvý z nich Matej Kazár (strelecká bilancia 2-1) a na 'ležke' dvakrát minul terč, tretí a piaty v poradí, v stojke piaty, zaujal však 16-tym najlepším bežeckým časom. V polohe stojmo nabral krásny rytmus, len škoda, že mu nepadol piaty terčík a pripísal si ďalší trestný okruh. Výborne začal Pavol Hurajt (0-0), na ležke si dokonale ustrážil mušku, rovnako na stojke, veľa sekúnd však stratil v behu, so 75. časom. Tomáš Hasilla si olympijskú premiéru trochu skomplikoval (2-1), v 'ležke' sa nevyhol chybe na druhom i štvrtom terči, v stoji na druhom. Martin Otčenáš (1-2) takisto zažil pod piatimi kruhmi premiéru, s komplikáciou na treťom terči, ôsmom a deviatom.

Pavol Hurajt s 52. miestom na seba upozornil hlavne čistou streľbou, v behu akoby mal zaradenú spiatočku. "Snažil som sa niekoho zachytiť, aby som sa dostal do tempa. Neviem, či vysoká nadmorská výška spôsobila, že mi nohy oťaželi ako z olova. Inak dýchalo sa mi dobre, aj na lyžiach sa prejavila dobrá práca servisu. Nohy neposlúchali, doľahla na nich slabosť, niečo musím pred ďalšími pretekmi vymyslieť. Trať bola ťažká, už nadobudla povesť, že je vôbec najnáročnejšia zo všetkých, možno aj preto som nemohol na nej viac zrýchliť."

Kazár po pretekoch netajil sklamanie

Na 37. mieste Matej Kazár na rozdiel od Pavla Hurajta úplne inak zvládol nástrahy šprintu. Bežal výborne, len musel trikrát krúžiť na trestnom okruhu. "Aj ma Björndalen na okruhu dobehol a ja som s ním vydržal tempo. Naozaj, bežecky som sa cítil vynikajúco, len tá ležka ma vyviedla z miery. Škoda, mohol sa zrodiť pekný výsledok, pretože som si užíval pohodu s čistou hlavou. Pred ležkou som si cvakol mieridlá, asi som to nemal robiť, pretože mi potom lietali náboje doprava. Pod umelým osvetlením som nemal problémy, nič ma neprekvapilo, druhý raz si však musím lepšie zvážiť ako upraviť mieridlá."

Kazár po pretekoch netajil sklamanie. Navyše, keď prebehli v ideálnych podmienkach bez vetra a s ustáleným počasím. "Nie som s tým spokojný, trúfal som si do 10. miesta, s jednou chybou by sa to dalo. Škoda, škoda, že to nevyšlo. S najlepšími borcami na svete sa dá pretekať len s nulou. Sú tu ideálne podmienky, skrytá strelnica. Aj keď od nástrelu sa to trošku zmenilo, keďže ten je za denného svetla a potom už pretekáme v tme. Ale máme to vyskúšané z tréningu a nebol s tým problém, nebolo treba nič korigovať," uviedol.

Pred pondelňajšou stíhačkou sa však nevzdáva. "Musím hodiť za hlavu tú streľbu. Aj v stíhačke sa dá zabojovať. Napríklad Čech Michal Šlesingr pred časom išiel v stíhačke zo 60. miesta na 12., všetko sa dá," dodal.

Hurajt s bolesťami viac nemohol
 
Aj Hurajt si trúfal na lepšie umiestnenie. Paradoxne na rozdiel od jeho krajana ho pri čistej streľbe zradili nohy. Pritom štart mal ideálny, keď sa viezol za jedným z najväčších favoritov pretekov: "Fourcade akurát vchádzal do svojho druhého kola a ja som sa ho chytil. Išlo sa mi dobre, vyviezol som sa s ním a v 'ležke' som dal nulu." Hneď po nájazde do druhého kola však pocítil silnú bolesť v stehnách a tá mu už do konca poriadne nič nedovolila. "Môžem povedať, že mám takmer najsilnejšie nohy zo štartového poľa, no v tejto nadmorskej výške akoby by mi neokysličovali a strašne ma boleli. V kopci som nemohol urobiť poriadny krok dopredu, bolo to iba také cupkanie na mieste. Dychovo som vládal, ale neposlúchali ma tie nohy. Neboli to kŕče, ale tupá bolesť v celom stehennom svale," povzdychol si.

Čerstvo tridsaťšesťročný pretekár musel pre bolesti aj za doktorom, no pondelňajšie stíhacie preteky chce stihnúť. "Skúsim niečo vymyslieť, či už s trénerom alebo s doktorom. Nejako tie nohy zlepšiť. Trochu som to cítil už aj počas tréningov, ale vtedy som to nejako neriešil. Dnes to však bolo neskutočné," dodal.

Hasillovi chýbalo 9 sekúnd
 
Sklamanie, to bolo to hlavné, čo sa preháňalo hlavou najmladšiemu členovi mužskej biatlonovej výpravy v Soči po úvodnom šprinte. Tomášovi Hasillovi sa premiéra pod piatimi kruhmi nevydarila, o to viac, že obsadil až 65. miesto a tým pádom prišiel aj o štart v nadväznej stíhačke. A pritom mu chýbalo iba deväť sekúnd.

Hasilla už na prvej streľbe netrafil dva terče, no nevzdával sa. "Bežalo sa mi dobre, už som videl aj Paľa Hurajta, dobiehal som ho. Prišla však ďalšia chyba na 'stojke' a už toho bolo veľa. Nakoniec mi chýbalo iba deväť sekúnd. Je to škoda, pretože tých deväť sekúnd by som niekde na trati mohol spraviť, len by som to musel vedieť skôr...," povzdychol si v cieli.

Po druhej streleckej položke však už nebolo kde, posledných pár kilometrov do cieľa sa ide naplno a nikto sa nešetrí. "To je to, človek proste nikdy nevie, či v druhej streľbe trafí všetky, alebo minie jeden-dva terče. V poslednom kole sa potom toho už nedá spraviť veľa, pretože je tu len jedno stúpanie a ostatok také tiahle roviny a zjazdy, kde aj ostatní idú naplno. Je to veľké sklamanie. Prvé preteky v sezóne, v ktorých som sa nedostal do stíhačky a je to práve tu..."

Výsledky:

šprint mužov na 10 km: 1. Ole Einar Björndalen (Nór.) 24:33,5 (1 tr. okr.), 2. Dominik Landertinger (Rak.) +1,3 (0), 3. Jaroslav Soukup (ČR) 5,7 (0), 4. Anton Šipulin (Rus.) 6,4 (1), 5. Jean-Philippe le Guellec (Kan.) 9,7 (0), 6. Martin Fourcade (Fr.) 12,4 (1), 7. Simon Eder (Rak.) 13,7 (0), 8. Ondřej Moravec (ČR) 14,6 (0), 9. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 29,3 (1), 10. Jakov Fak (Slovin.) 33,0 (0), 11. Dominik Windisch 34,1 (1), 12. Lukas Hofer (obaja Tal.) 35,3 (1), 13. Nathan Smith (Kan.) 36,2 (0), 14. Jean Guillaume Beatrix (Fr.) 38,6 (1), 15. Simon Schempp (Nem.) 42,9 (0), 16. Jevgenij Ustiugov (Rus.) 45,6 (1), 17. Andrejs Rastorgujevs (Lot.) 46,7 (1), 18. Fredrik Lindström (Švéd.) 47,5 (0), 19. Tim Burke (USA) 49,8 (1), 20. Christoph Sumann (Rak.) 52,0 (0), 21. Erik Lesser (Nem.) 53,2 (1), 22. Andrij Deryzemľa (Ukr.) 55,5 (1), 23. Brendan Green (Kan.) 58,2 (1), 24. Carl Johan Bergman 1:02,4 (1), 25. Björn Ferry (obaja Švéd.) 1:02,9 (2), 26. Klemen Bauer (Slovin.) 1:07,2 (2), 27. Jevgenij Garaničev (Rus.) 1:09,5 (1), 28. Dmitrij Malyško (Rus.) 1:15,0 (0), 29. Vladimir Čepelin (Biel.) 1:16,2 (1), 30. Cornel Puchianu (Rum.) 1:17,2 (0), ...37. Matej Kazár 1:31,3 (3), 52. Pavol Hurajt 2:12,3 (0), 65. Tomás Hasilla 2:31,9 (3), 68. Martin Otčenáš (všetci SR) 2:34,3 (3)
 

Vyberte región